Sergio Larrinaga

Sergio Larrinaga

   Sergio Antonio Larrinaga Morejon, urodzony w 1967 w Havanie. Zadebiutował w artystycznym świecie w 1979 r. Jego Pierwszym doświadczeniem było dołączenie, za radą jednego ze swoich nauczycieli, do grupy "Los Monturritos" w dzielnicy Matanzas. Jego praca jako tancerza w tym zakresie obejmowała zarówno scenę, jak i teatr oraz telewizję.

  Z wykształcenia - absolwent Wyższej Szkoły Wychowania fizycznego - w 1990 ukończył studia i zaczął pracować jako kwalifikowany nauczyciel wychowania fizycznego. W 1988r. jeszcze w trakcie studiów regularnych , dołączył do grupy tanecznej "Los Pinos Nuevos".

   W 1991 rozszerzył swoją działalność do skali narodowej i międzynarodowej. Wspólnie z Merceditą Valdes - popularną śpiewaczką utworów afrokubańskich byli współtwórcami folklorystycznej grupy taneczno-muzycznej "Yoruba Andabo", z którą następnie występował zagranicą, w Ameryce południowej i Stanach Zjednoczonych. W 1993 zwieńczył swoje studia artystyczne (specjalizacja - taniec) dyplomem w szkole "Pro-Danza" należącej do organizacji "National Ballet of Cuba".

   W 1998 sędziowie wewnętrznej komisji "Conjunto Folklorico Nacional de Cuba" zaprosili go do grupy tanecznej Conjunto. Po latach Sergio sam znalazł się w komisji egzaminacyjnej organizacji.

   Obecnie jest tancerzem-solistą i choreografem "Conjunto Folklorico Nacional de Cuba" a także nauczycielem i tancerzem wielu szkół i teatrów w Havanie - trenował wielu później znanych tancerzy i choreografów. Reprezentując Conjunto - odwiedził wiele państw europejskich (Hiszpania, Francja, Włochy). We Włoszech, w ligach tanecznych jest uznanym sędzią i nauczycielem. W 2011 był jedną z gwiazd Festivalu Cubano w Łodzi, podczas którego prowadził warsztaty. Przez wielu uznanych instruktorów uznawany za wzór jeśli chodzi o tańce afrokubańskie.